Kapadokya Bölgesi’ nin güneydoğu yönünde bulunan ve Nevşehir’ e 60 km uzakta bulunan Güzelyurt (Gelveri /Karlaba) ilçesine henüz 3 km. kaldığında sağınızda yüksek bir kayalık kütlenin üzerinde görürsünüz Yüksek Kilise’ y

Kapadokya Bölgesi' nin güneydoğu yönünde bulunan ve Nevşehir' e 60 km uzakta bulunan Güzelyurt (Gelveri /Karlaba) ilçesine henüz 3 km. kaldığında sağınızda yüksek bir kayalık kütlenin üzerinde görürsünüz Yüksek Kilise' yi ve onunla birlikte Hasan Dağı' nı da.. Zaten adını da bu yüksek yamaçlardan almıştır. Yönlendirme levhasından güney yönüne doğru giden toprak yoldan ilerleyip biraz sonra gişelere yakın parka aracınızı park ettiğinizde Hasan Dağı, Manastır Vadisi ve Ihlara Vadisi üçgenindeki nefes kesen manzara size yorgunluğunuzu unutturacaktır.

Yüksek Kilise' nin bulunduğu eski yerleşim bölgesinden çıkan çanak çömlek parçalarından buradaki yerleşimin M.Ö. 8 bin yıllarına dayandığı söylenmektedir. Kızlar Manastırı olarak da bilinen Yüksek Kilise, içinde Bizans döneminden kalma bir şapelin de bulunduğu alana 19. Yüzyılda, yani 1894 yılında inşa edilmiş olup, bu kiliseye paralel olarak iki adet kilise ile bağlantısı olduğu ve jeolojik tedbir olarak kullanıldığı söylenmektedir.

Antik çağlarda Analipsis tepesi olarak adlandırılan, Manastır ve kilise binsaı olarak iki bölümden oluşan, 15 m. Yüksekliğinde, doğal kayaların üzerinde yer alan kilisenin çevresi taş duvarlarla çevrilmiştir. Analipsis tepesinde ve çevresinde Tunç ve Demir Çağına ait Kalkolitik yerleşimle ile Hitit ve Roma izleri görülmektedir.

Manastır ile Kilise arası düzeltilerek harika bir seyir terası oluşturulmuş ve bu alanın ortasına bir su deposu (sarnıç) inşa edilmiştir. Analipsis Manastır Kilisesi olarak da bilinen Yüksek Kilise, tek nefli ve dikdörtgen planlı olup, kaya oyma ve taş duvarlıdır. Tavanı ise kubbeli beşik tonozla örtülüdür. Kilisenin giriş kapısı üzerinde bulunan kitabesinde 1894 tarihi görülmekte olup çatı örtüsü taştır. İnşasında kullanılan malzeme farklılığından doğu tarafının eski şapel olduğu , batı kısmının ise 1894 yılında bitiştirilerek eklendiği düşünülmektedir.

Manastır binası dikdörtgen yapıdadır. Bina iki bölümden oluşur. Birinci bölümün giriş kapısı güneybatı duvarındadır. İçinde uzun bir koridora bağlı beş oda ile bir toplantı odası bulunur. İkinci bölümün giriş kapısı güneydoğu duvarında olup içinde bir koridor ve bu koridora bağlı iki oda bulunmaktadır. Ayrıca bu bölümün altında yine dışarıdan kullanılabilen birbiriyle bağıntılı iki mekan bulunmaktadır ve iki kat arasındaki döşeme ahşaptır.

Kilisenin bulunduğu yamaçlardan kuzeydekinde eğim, diğerlerine göre daha azdır, bu da bize ; kilise yapımı için bu gölgenin traşlandığını göstermektedir. Yerleşim alanının oturduğu kayalık kütlenin Hasan Dağı' nın volkanik püskürmesi sırasında meydana geldiğini göstermektedir.

Uzun yıllardır sahipsiz ve metruk bir durumda iken son yıllarda müze statüsüne alınan ' Yüksek Kilise Açıkhava Müzesi' pazartesi günleri dışında hergün ziyarete açıktır.