Nevsehir Haberleri Nevsehir Son Dakika

Nevşehir'in Güçlü Sesi, Nevşehir Haber, Kapadokya Haber, Kapadokya Haberleri, Nevşehir Yerel Haberleri

ND Haber

Uzer Döviz Karşısı Göreme Office 9. Kat ND Haber
bilgi@ndhaber.com.tr

Türk Dünyasında Güzel Bir Hizmet

Türk Dünyasında Güzel Bir Hizmet

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi himayelerinde, Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti’nin de üyesi olduğu Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu,Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı tarafından düzenlenen 2.Türk Dünyası İletişim ve Sanat Sempozyumu gerçekleşti..

Niğde Valiliği,Niğde Belediyesi,Altın Hisar Belediyesi tarafından desteklenen ,Türkiye’den Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi,Yozgat Bozok Üniversitesi,Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi,Gümüşhane Üniversitesi,Karabük Üniversitesi,

Azerbaycan’dan Azerbaycan Bakü Devlet ve Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce Sanat Üniversiteleri.

Kazakistan’dan Al Farabi Kazak Milli Üniversitesi ve Jurganov Kazakistan Sanat Akademisi 

Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi

Özbekistan’dan Özbekistan Gazetecilik ve Kitle İletişim Üniversitesi,Özbekistan Devlet Sanat ve Medeniyet Enstitüsü

Makedonya’dan Amarikan Fon Üniversitesi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden Yakın Doğu Üniversitesi’nin paydaş olduğu;

2.Türk Dünyası İletişim ve Sanat Sempozyumu 

Konuyla ilgili sanatçı,akademisyen ve bilim insanlarının bir araya gelerek nitelikli bilgi üretimi ve Türk Dünyasında ortak projeler zemini hazırlanmasını amaçlamaktadır.

Sempozyuma 12-14 Mayıs tarihleri arasında 3 gün boyunca yüz yüze 63 ve 10 makalede Çevrim içi olmak üzere,Türkiye ,Azerbaycan,Kazakistan,Kırgızistan,Özbekistan,KKTC,Bangladeşli. akademisyenler tarafında sundular.

Sempozyum Ömer Halis Demir Üniversitesi İletişim Fakültesi Sergi salonunda Öğrencilerin Resim ve Tasarım sergisi ile başladı.Serği açılışı Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamdi Doğan, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ziye Avşar,Türk dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir yurt dışından gelen Akademisyen ve öğrencilerin katılımı ile yapıldı. 

Sergi açılışından sonra sempozyum açılışına geçildi açılışta konuşan Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof Dr Ziya Avşar. Fakülte olarak bu sempozyuma da yer almaktan çok mutlu olduklarını ifade etti.Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu (TDGF) Genel Başkanı ve Türk Dünyası Kültür Sanat Sinema Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Menderes Demir; "TDGF ve Türk Dünyası Kültür Sanat Sinema Vakfı olarak Festivaller,Sempozyumlar yapıyoruz.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ile yedi yıldır paydaş olarak çalışıyoruz. Amacımız Türk Dünyası’nın İletişim Kültür ve sanatına katkı sunmak.Müşterek çalışmalar yapılmasına aracılık etmek.

2.Türk Dünyası İletişim ve Sanat Sempozyumuna ev sahipliği yapan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesine,Rektör Prof.Dr.Hasan Uslu beye teşekkür ediyorum.Türk dünyası Niğde ile buluştu, diyebiliriz.Vali Dr.Yılmaz Şimşek,Belediye Başkanı Emrah Özdemir,Niğde Millet vekillerimiz,Niğdeliler destek verdiler.Bu heyacan ve destekle ileride çok daha güzel işler olacak” dedi   

 Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu, " Türklük çok farklı bir şey, bir İngiliz, bir Fransız, bir Alman gibi bişey değil.Tarihin köklerinden gelen bir şey. İnanılmaz. Bizler Türkiye'de yaşadığımız için bunu tam olarak bilemiyoruz.Ne zaman yurtdışına gitsek bize karşı inanılmaz bir ilgi var. Bizlere sevgi gösteriyorlar.Bu duyguları ancak onlarla beraber olduğumuz zaman görebiliyoruz. İnşallah bundan sonra da birliğimiz beraberliğimiz daim olur. Önemli olan bu faaliyetleri sürdürebilecek dirayete sahip olmak. Biz de Üniversite olarak yapmaya devam edeceğiz. Bugün nasılsa yarın da öyle olacak, inşallah bizden sonra gelenler de bu şekilde devam edeceklerdir. Türkiye Türkiye'den büyüktür.Sempozyumun Türk dünyasına hayırlı olsun ”dedi"

Konuşmalardan sonra bildiri sunumlarına geçildi.Bildiriler Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema vakfı tarafından Dijital ortamda ve kitap şeklinde yayınlanarak bilim camiasına sunulacak.

 

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *