Nevsehir Haberleri Nevsehir Son Dakika

Nevşehir'in Güçlü Sesi, Nevşehir Haber, Kapadokya Haber, Kapadokya Haberleri, Nevşehir Yerel Haberleri

ND Haber

Uzer Döviz Karşısı Göreme Office 9. Kat ND Haber
bilgi@ndhaber.com.tr

NEVÜ’den Profesyonel Turist Rehberlerine ‘Kapadokya Bölgesi Doğal Ve Kültürel Miras Uzmanlaşma Eğitimi’

NEVÜ’den Profesyonel Turist Rehberlerine ‘Kapadokya Bölgesi Doğal Ve Kültürel Miras Uzmanlaşma Eğitimi’

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) tarafından Nevşehir Rehberler Odası (NERO)’ya kayıtlı profesyonel turist rehberlerine yönelik “Kapadokya Bölgesi Doğal ve Kültürel Miras Uzmanlaşma Eğitimi’ veriliyor.  

NEVÜ Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (NEVSEM) bünyesinde ve Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nde görev yapan Prof. Dr. Besim Tolga Uyar yürütücülüğünde Nevşehir Rehberler Odası (NERO)’ya kayıtlı profesyonel turist rehberlerine yönelik ‘Kapadokya Bölgesi Doğal ve Kültürel Miras Uzmanlaşma Eğitimi’ düzenleniyor.

12 Şubat – 8 Mart 2024 tarihleri arasında NEVÜ Ürgüp Sebahat ve Erol Toksöz Turizm Meslek Yüksekokulu’nda gerçekleştirilecek olan eğitim serisinin ilkini ise NEVÜ Rektör Yardımcısı aynı zamanda Kapadokya Jeolojik Miras ve Kaya Oyma Yapıları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mutluhan Akın verdi. NERO’ya kayıtlı profesyonel turist rehberlerinin yoğun ilgi gösterdiği eğitimde Akın ‘Kapadokya Bölgesinin Jeolojisine Genel Bir Bakış’ başlığı adı altında kendilerini bilgilendirdi. 

NEVÜ ve NERO iş birliğinde düzenlenen eğitim serilerinin önemine değinen Prof. Dr. Besim Tolga Uyar, “Bilindiği üzere üniversitemiz Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından ‘Doğal ve Kültürel Miras Turizmi’ alanında ihtisas üniversite olarak belirlenen bir üniversite ve üniversitemizin farklı fakülte ve bölümlerinden çok sayıda öğretim üyesi Kapadokya’nın doğal ve kültürel mirasına yönelik önemli çalışma ve projeler yürütmekte. Bu bilimsel araştırma ve projeler bizlere bölgenin yaşayan geleneklerinden, sanatı ve arkeolojisine, coğrafyası ve jeolojisinden düşün dünyasına kadar uzanan geniş bir yelpazede yeni veriler sunmakla birlikte Kapadokya’nın milyonlarca yıldır koruyarak günümüze aktardığı değerlerin daha iyi anlaşılmasına vesile olmakta” dedi. 

Uyar devamında “Türkiye’nin en önemli kültür turizmi destinasyonlarının başında yer alan Kapadokya’nın zengin mirasının bilinmeyen ya da az bilinen yönlerinin ziyaretçilere aktarılmasında önemli bir görev üstlenen profesyonel turist rehberlerinin eğitim ve gelişimine üniversitemizin katkısı ihtisaslaşma hedeflerimiz çerçevesindeki misyonunun önemli bir halkasını oluşturmakta. Bu amaçla bölgemiz turizm rehberlerine yönelik üniversitemizin altı farklı bölümünden toplam yirmi akademisyenimizin sunum ve anlatımlarıyla katkı vermesini planladığımız ‘Kapadokya Bölgesi Doğal ve Kültürel Miras Uzmanlaşma Eğitimini’ organize ettik. Bir aylık bir süreye yayılacak eğitim programının sonunda ise sınavı başarıyla tamamlayan katılımcılara üniversitemiz Yaşam Boyu Eğitim Merkezi tarafından bir uzmanlaşma sertifikası verilecek” diye konuştu. 

Uyar ayrıca NEVÜ ve NERO iş birliğinde Ürgüp Sebahat ve Erol Toksöz Turizm Meslek Yüksekokulu dersliklerinde hafta içi Pazartesi – Cuma günleri arasında her akşam 19.00’da başlayacak şekilde planlanan her bir eğitimin, 45 ila 60 dakika arasında ve yüz yüze olarak gerçekleştirileceğini söyledi.

Eğitim Etkinliği Programı

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *