Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimi koordinasyonunda TAMP kapsamın da 2023 yılı yerel düzey sağlık çalışma grubu olarak Saha (Fonksiyonel) Tatbikatı gerçekleştirildi.

Nevşehir İl Afet Müdahale planı (TAMP - Nevşehir) kapsamında Nevşehir'in Avanos ilçesine bağlı Sarıhıdır Köyü Kızılırmak mevkiinde gerçekleştirilen ve gerçeğini aratmayan tatbikatta, senaryo gereği kuvvetli sağanak yağış sonucunda, oluşan selde yaralanan vatandaşlar, ekiplerin yoğun çalışmasıyla kurtarıldı.

'Afetlere hazır bir Türkiye için Yerel ve Ulusal Tatbikatlar devam ediyor.'

Tatbikata Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü UMKE, İl Ambulans Servisi Başhekimliği, AFAD, İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, İl Tarım Orman Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ekipleri, Özel Kapadokya Hastanesi, Versa Hastanesi, Türk Kızılayı Nevşehir Şubesi, İHH, Beşir Derneği arama kurtarma ekiplerinin katılımları ile gerçekleştirildi.

Senaryo gereği; Nevşehir'de şiddetli yağışın ardından sel ve su baskını yaşanmış 5 vatandandaşımız sel suyuna kapıldığı bildirilmiş, Olayın yaşandığı bölgeye TAMP kapsamında ilgili ekipler sevk edilmiş öncelikle sel bölgesinde güvenlik önlemleri alındı, ekipler, büyük bir kurtarma operasyonu gerçekleştirdi. Mahsur kalan vatandaşlarımızı kurtarmak adına AFAD, Jandarma, 112 Ambulans Servisi ve UMKE ekipleri anında olay yerine sevk edildi. Bölgede kaybolan vatandaş için arama çalışmalarında STK temsilcileri, Nevşehir Kızılayı, İHH ve Beşir ekipleri de destek verdi. Kurtarılan 4 yaralı vatandaşımız Özel ve Devlet Hastanelerine sevk edildi. Kaybolan 1 vatandaşımızın cansız bedenine ulaşıldı.

Vali Fidan ve Başkan Arı, Gör-Bir’de Aşure Etkinliğine Katıldı Vali Fidan ve Başkan Arı, Gör-Bir’de Aşure Etkinliğine Katıldı

İl Sağlık Müdür V. Dr. Mehmet Kayacan; 'Tatbikatımızın amacı olası afet ve acil durumlarda kurum ve kuruluşların koordinasyonu güçlendirmek, afet anında hızlı reaksiyon gösterebilmek, afet bilinci ve afetlere karşı hazırlıklı toplum oluşmasını sağlamak, bu kapsamda tatbikatımız, katılım sağlayan kurum ve kuruluşlarla işbirliği ve uyum içerisinde gerçekleştirmiş olup başarılı bir şekilde sonlandırılmıştır. ' dedi.